سایت خبر
  چاپ        ارسال به دوستمراسم دهمین سالگرد تاسیس دانشگاه آفاق ارومیه برگزار شد

با اصلاح ساختارهای دانشگاههای غیر دولتی نقش بیشتری در آموزش عالی کشور ایفا خواهند کرد.

با اصلاح ساختارهای دانشگاههای غیر دولتی نقش بیشتری در آموزش عالی کشور ایفا خواهند کرد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آفاق دکتر علی آهون منش دبیر کل و رئیس اتحادیه دانشگاهها و موسسات آموزش عالی غیر دولتی کشور در مراسم گرامیداشت دهمین سالگرد تاسیس دانشگاه غیر دولتی آفاق که در سالن اجتماعات پردیس شهر دانشگاه ارومیه ترتیب یافت با اعلام این مطلب گفت: طرح اصلاح اساسنامه دانشگاهها و موسسات آموزش عالی غیر دولتی به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه شده است که در اولین جلسه شورا بررسی خواهد شد.
وی افزود: با اصلاح اساسنامه دانشگاهها و موسسات آموزش عالی غیر دولتی امکان سرمایه گذاری در این موسسات فراهم و با صیانت از امنیت سرمایه گذاری بسترهای رشد و توسعه دانشگاهها و موسسات آموزش عالی غیر دولتی فراهم خواهد شد.
دکنر آهون منش با اشاره به اشکالات ساختاری اساسنامه فعلی گفت:در این اساسنامه بنابر پسوند «غیر انتفاعی» مالکیت موسسان این دانشگاهها و موسسات و امکان ورود سرمایه گذاران بخش خصوصی زیر سوال رفته است بطوریکه درصورت فوت موسسان یا انحلال دانشگاه اموال آن به وزارت علوم منتقل می شود که این مسئله امکان سرمایه گذاری و توسعه را از موسسات و دانشگاههای غیر دولتی سلب کرده است.

وی افزود: در طرحی که به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه شده پسوند «غیر دولتی» جایگزین «غیر انتفاعی» خواهد شد و به تبع آن با اصلاح موادی از اساسنامه، امکان ورود سرمایه و سرمایه گذاری های بلندمدت در این موسسات فراهم خواهد شد.
دکتر آهون منش اعلام اینکه هم اکنون ۳۵۸ دانشگاه و موسسه آموزش عالی غیر دولتی در کشور فعالیت می کنند افزود: این دانشگاهها و موسسات بیش از ۸/۵ درصد از  کل دانشجویان کشور را به خود اختصاص داده اند.
وی همچنین با اشاره به کیفیت آموزش در دانشگاهها و موسسات آموزش عالی غیر دولتی گفت: دانشجویان این دانشگاهها و موسسات از نظر پذیرش در مقاطع تحصیلات تکمیلی بعد از دانشگاههای  دولتی در مقام دوم قرار دارند.
وی با اشاره به سرانه پایین هزینه ها در دانشگاههای غیر دولتی نسبت به دانشگاههای دولتی افزود: با فراهم شدن زمینه های توسعه و کیفیت بخشی به دانشگاهها ظرفیتهای گسترده ای برای پاسخگویی به نیازهای داخلی و حتی جذب دانشجو از کشورهای همسایه خواهد شد.

دکتر آهون منش با تاکید بر لزوم کیفیت بخشی بیشتر به فعالیت های دانشگاههای غیر دولتی افزود: به این منظور صدور مجوزهای برای ایجاد واحدهای جدید از سال ۹۲ متوقف و فعالیتها برای کیفیت بخشی به واحدهای تاسیس شده متمرکز شده است.

در این مراسم دکتر صادقی رئیس منطقه ۳ دانشگاهها و موسسات آموزش عالی غیر دولتی (شامل استان آذر بایجان غربی،شرقی،زنجان،اردبیل) هم اظهار داشت: نسبت استاندارد کارمند به دانشجو در جهان یک کارمند به ازای ۹۰ دانشجو و در ایران به ازای یک کارمند ۸ دانشجو است که این مسئله در کنار دیگر مشکلات هزینه های آموزش عالی در کشور را بیش از اندازه بالا برده است که دانشگاه های غیردولتی می توانند در تعدیل این هزینه ها و ایجاد الگوهای نمونه کشوری و حتی منطقه ای در این زمینه موفق باشند.


نادر قاضی پور یکی از نمایندگان مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی دیگر سخنران مراسم دهمین سالگرد تاسیس دانشگاه غیردولتی آفاق ارومیه با تبریک ایام نورانی ولادت حضرت رسول اکرم (ص) و هفته وحدت دانشجویان را به الگوگیری از روش و منش آن حضرت دعوت کرد و افزود:
دانشجویان باید در همه زمینه ها خصوصا مکارم اخلاق از حضرت رسول اکرم (ص) الگو بگیرند و بدانند که علم بدون اخلاق هیچ فایده ای ندارد.

دکتر بهادری دیگر نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی هم در این مراسم ضمن تبریک ولادت پیامبر اکرم(ص) و هفته وحدت بر نهادینه شدن مدیریت اصولی در امور مختلف و نقش دانشجویان در این زمینه تاکید کرد و افزود:
ما در سال های گذشته به دلیل مدیریت های غیراصولی بسیاری از منابع ارزشمند کشور را از دست داده ایم که دریاچه ارومیه یکی از آنهاست و با تلاش مضاعف باید به روش های علمی و آکادمیک و نظرهای دانشگاهیان و دانشجویان و نخبگان علمی کشور توجه نماییم.

دکتر رسول پیرمحمدی دبیر شورای هماهنگی دانشگاههای غیردولتی استان و رئیس هیأت موسس دانشگاه غیردولتی آفاق ارومیه هم در این مراسم گزارشی از روند فعالیت دانشگاهها و موسسات آموزش عالی غیردولتی در استان ارائه کرد و افزود: هم اکنون بیش از ۱۰ هزار دانشجو در ۱۲ دانشگاه و موسسه آموزش عالی استان مشغول تحصیل هستند.

وی با اشاره به تحصیل بیش از ۲هزار دانشجو در دانشگاه غیردولتی آفاق ارومیه گفت: این دانشگاه فعالیت خود را با ۱۰۰ دانشجو در ۲ رشته کشاورزی از سال ۸۶ آغاز کرد و هم اکنون تعداد رشته های آن به ۴۶ رشته از جمله ۹ رشته کارشناسی ارشد بالغ شده است.

وی کسب رتبه اول در ارزیابی های کشوری را از توفیقات درخشان دانشگاه آفاق در سال های اخیر عنوان کرد و افزود: در ارزیابی وزارت علوم،تحقیقات و فناوری که بر اساس ۳۶۰ شاخص صورت می گیرد دانشگاه غیردولتی آفاق ارومیه توانست از ۵ سطح این ارزیابی در سطح اول قرار گیرد که این توفیق از افتخارات دانشگاه و جامعه علمی استان است.
مراسم دهمین سالگرد تاسیس دانشگاه غیردولتی آفاق ارومیه با اجرای مراسم فارغ التحصیلی دانشجویان رشته های مختلف ادامه یافت.
همچنین در این مراسم از دانشجویان دانشگاه آفاق سالار مولاوردی نقش آفرین شهید باکری در فیلم سینمایی "تومیمانی" و مستند"حماسه ماندگار"، دانشجو نوید جعفری کارآفرین در کسب و کارهای نوپا ومیثم شیخی کارآفرین در زمینه های تولید سنگ های تزئینی تقدیر شد.


١٦:٢٠ /شنبه ٩ دی ١٣٩٦/شماره خبر:٣٦٠/تعداد نمایش:2771